Vademecum ambitnego rodzica – Motywacja

Autor
Gabriela Sawicka-Kalinowska
Opublikowano
20.09.2016
Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim:

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego tego, co zapewni mu szczęście i powodzenie w życiu. Marzy kim będzie i jakie będzie. Surfuje po Internecie, obkłada się poradnikami, studiuje zawarte w nich rady i w gąszczu wiedzy poszukuje odpowiedzi na pytania, które rodzą się w nim w zmaganiu się z rodzicielską codziennością.

Postanowiliśmy wyłuskać te najważniejsze, które podpowiadają jak wychować dziecko ku pomyślności zarówno jego samego jak i jego społecznego otoczenia. Większość autorów popularnych pozycji dla rodziców dotychczas skupiało się wokół komunikacji z dzieckiem i sposobów budowania jego dobrostanu psychicznego. Obecnie coraz częściej specjaliści zwracają uwagę na kształtowanie charakteru młodego człowieka. Poszukują odpowiedzi na pytanie:  jakie cechy charakteru sprzyjają  doświadczaniu przez niego szczęścia. O ten aspekt poszerzamy nasze spojrzenie na człowieka sukcesu definiując sukces w najszerszym jego rozumieniu.

Zapraszamy więc do śledzenia naszego bloga i serii „vademecum ambitnego rodzica”. Już wkrótce odpowiemy na pytanie: co sprzyja powodzeniu w życiu? Zacznijmy od motywacji.

motywcja

Motywacja podstawą wszelkich sukcesów!

Każdy z nas wie jaką rolę odgrywa motywacja w osiąganiu naszych zamierzeń. Jeżeli bardzo czegoś pragniemy, jesteśmy w stanie wznieść się na wyżyny i zdobywać upragnione szczyty. Motywacja to podstawa skutecznego działania. Badania jednak wskazują, że sama motywacja nie wystarczy aby osiągnąć upragniony cel. Świadomość celu i gotowość do podjęcia trudu to warunki bezwzględne, ale niewystarczające do osiągnięcia sukcesu. Czego więc zabrakło ludziom, którzy byli zdeterminowani, ale im się nie udało osiągnąć swoich zamierzeń? Wytrwałości! To cecha charakteru, która odpowiada za pomyślne pokonywanie trudności pojawiających się na drodze do celu. Każdy z nas, gdy przeanalizuje swoje niepowodzenia dojdzie do wniosku, że nie wystarczyło mu silnej woli.

Na każdym etapie życia można kształtować wytrwałość. Brak jej nie oznacza, że jesteśmy skazani na ten deficyt do końca swoich dni. Najlepiej jest posiąść ją w młodym wieku. Wiedząc o tym, możemy mądrym postępowaniem ćwiczyć silną wolę naszego dziecka. O tym jak to robić przeczytacie w następnym poście.