Vademecum ambitnego rodzica – Wytrwałość

Autor
Gabriela Sawicka-Kalinowska
Opublikowano
30.09.2016
Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim:

W ubiegłym tygodniu mogliście przeczytać pierwszą część naszego „vademecum ambitnego rodzica”, a w nim o motywacji.

Dziś zapraszamy na kolejną część vademecum, a w nim kilka słów o tym jak kształtować wytrwałość/silną wolę dziecka w działaniu?

Po pierwsze!

Pomóż dziecku określić co chce osiągnąć! Pamiętaj! Nie Twój cel się liczy, ale dziecka. Jeżeli będzie wiedzieć, co go uszczęśliwi, przyniesie mu satysfakcję, jego  motywacja do podjęcia działania będzie większa. To z pozoru tylko łatwe zadanie. Dziecko, tak jak i dorosły człowiek, często może mieć trudność w określeniu, czego tak naprawdę pragnie.

Po drugie!

Określ z dzieckiem działania, które będą go przybliżać do osiągnięcia zamierzeń. Dzieciom jest bardzo trudno wyobrazić sobie co mają zrobić aby uzyskać to, co pragną. Zwłaszcza wówczas, gdy mają obiektywne ograniczenia.  Jasny plan działania doda im energii do podjęcia wysiłku.

wytrwalosc

Po trzecie!

Chwal go, ciesz się każdym jego krokiem na drodze do celu! Niezależnie od wyniku. Gdy mu się nie uda – zachęcaj do ponowienia próby. Pomagaj w znajdowaniu rozwiązania problemu, który się pojawił. Pamiętaj!  Pomagaj, ale nie rób nic za dziecko! Robienie czegoś za dzieci to poważny błąd rodzica! Tak postępując wątpimy w jego możliwości, podważamy jego wiarę, że może poradzić sobie z przeszkodą. Działamy demotywująco!

To trzy najważniejsze rady dla rodzica, który chce nauczyć swoje dziecko skutecznego działania, umiejętności koniecznej w osiąganiu sukcesów. To trzy najważniejsze rady jak postępować z dzieckiem, aby było wytrwałe w działaniu! To też trzy najważniejsze rady dotyczące kształtowania jego silnej woli. Takie postępowanie wsparte uczestnictwem dziecka w różnych formach aktywności jak uprawianie sportu, spędzanie wakacji, ferii  na zorganizowanych koloniach czy obozach,  działanie w organizacjach młodzieżowych, rozwijanie zainteresowań podczas zajęć pozalekcyjnych na pewno przyniosą Ci sukces jako rodzicowi.