IDEA I POSTULAT AKCJI #ProudToBeAWorkingMum
Aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest na niskim poziomie – szczególnie dotyczy to mam z małymi dziećmi. Jak pokazują najnowsze dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w grupie rodziców z dziećmi w wieku 1-3 lat, aktywność mężczyzn wynosi 98%, a kobiet tylko 62%.
Potencjał tych kobiet mógłby być o wiele większy, co przełoży się na korzyści w wielu wymiarach: osobistym – możliwość realizacji w różnych dziedzinach życia; rodzinnym – większe wpływy do budżetu domowego, partnerskie relacje, poczucie sprawstwa; społecznym – równość płci na rynku pracy, zmniejszenie przemocy finansowej i wreszcie ekonomicznym – lepszy rozwój gospodarki, zapobieganie ubóstwu emerytalnemu.
Niestety, w naszym społeczeństwie obraz matki pracującej zawodowo bardzo często opatrzony jest łatką kobiety egoistki, skupionej wyłącznie na swoich potrzebach. A to przecież nieprawda. Dlatego nie ma naszej zgody na taką wizję pracującej matki.
Kobiety mają ambicje zawodowe, ale brak elastyczności rynku pracy, partnerstwa w związkach i wynikające z tego duże obciążenie kobiet pracą opiekuńczą i obowiązkami domowymi, często zmuszają je do rezygnacji z aktywności zawodowej.
ZE SZKODĄ DLA NAS WSZYSTKICH!
Macierzyństwo nie może stać w sprzeczności z aktywnością zawodową. Potrzebujemy potencjału kobiet w polityce, na rynku pracy, w sektorze organizacji pozarządowych.
Dlatego powołaliśmy akcję #PROUDTOBEAWORKING MUM, aby w DNIU MATKI zjednoczyć kobiety pracujące zawodowo, budować dla nich społeczne poparcie i ich poczucie dumy z tego, co robią.
Po prostu chcemy, aby kobiety myślały o sobie:
JESTEM MAMĄ AKTYWNĄ ZAWODOWO I JESTEM Z SIEBIE DUMNA.
I to niezależnie od tego, gdzie mieszkają i pracują, ile pracują i zarabiają oraz ile mają dzieci. I to niezależnie od tego, gdzie mieszkają, pracują, ile zarabiają oraz ile mają dzieci i w jakim związku żyją.
Pracujące mamy
Wszystko o akcji przeczytasz tutaj: Proud to be a Working Mum
#BeProud #ProudToBeAWorkingMum