„Dzisiaj – poza wiedzą – ważne są umiejętność współpracy, indywidualnego podejścia, kompetencje miękkie. Trzymam kciuki, aby absolwenci tego wydziału zawsze mieli pracę” – takie słowa usłyszałam niedawno na jednej z graduacji. Oklaski, uściski, pozowanie do zdjęć i oczywiście wyrzucenie w górę biretu. Stwierdzenie: jestem magistrem, tak dumnie brzmi i często na dumie się kończy, a zaczyna się walka. O co? – mógłby ktoś zapytać. O satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę – brzmi odpowiedź.
Jak zostać specjalistą do spraw badań kosmicznych
Rozmowa, którą przeprowadziłam kilka dni temu ze znajomą, która skończyła andragogikę – kształcenie dorosłych, jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że o swoje trzeba walczyć. Na standardowe pytanie co tam słychać, usłyszałam: Spoko, tydzień temu wysyłałam CV i dostałam zaproszenie na rozmowę o bezpłatny staż na stanowisko młodszego specjalisty do spraw badań kosmicznych”.
W takich momentach ogarnia mnie pusty śmiech. Chciałoby się zapytać: Co z tą Polską? Albo inaczej – Co z tą pracą? To pytanie stawia sobie na pewno niejeden Polak, nie tylko świeżo upieczony absolwent studiów wyższych.
Zatem zaczęłam szukać pracy. Gdy wpisałam w wyszukiwarce internetowej zdanie: „w jaki sposób szukać pracy?” znalazłam wiele propozycji, począwszy od tych umieszczonych na stronach Powiatowych Urzędów Pracy, przez agencje pracy a na poradach internautów na forach skończywszy. Na jednej stronie znalazłam aż 25 wskazówek na temat co zrobić, żeby szybko znaleźć pracę. Jedna z rad w szczególności wzbudziła moje zainteresowanie. Brzmiała następująco: „Zapomnij o tym „co jest dostępne”. Szukaj pracy, której naprawdę chcesz”.
Być może wiele osób stwierdzi, że jest to mało rozsądna porada. Ale prawda jest taka, że przez większość naszego życia nie mamy czasu na to, żeby zastanowić się jaki chcemy wykonywać zawód. Kończymy jeden etap edukacji za drugim, nie zastanawiając się czy jest to związane z naszą pasją, zainteresowaniami.
Rób to, co kochasz
Nie ma dwóch takich samych osób, każdy z nas ma inny temperament, osobowość, predyspozycje. Wszystkie te czynniki w kontekście wyboru zawodu są istotne. Determinanty takie jak: zainteresowania własne, pasja odgrywają największą rolę w kontekście wyboru zawodu, a także wpływają bezpośrednio na rozwój ścieżki zawodowej, życie, stymulując i zachęcając ludzi do dalszego samorozwoju.
W myśli idei Work-Life Balance powinniśmy działać w taki sposób aby łączyć pracę zawodową z życiem osobistym i czerpać z tego satysfakcję. Realizacja tej idei jest moim zdaniem bardziej realna, w momencie gdy zastanowimy się, co chcemy w życiu robić, co daje nam największą satysfakcję, w czym jesteśmy dobrzy.
Każdy z nas na pewno w dzieciństwie mówił: Gdy dorosnę, zostanę… Obecnie to samo zdanie można przeformułować w następujący sposób: Dorosłem i co dalej?
Zainteresowanym tematem polecam TED talk Scotta Dinsmore’a „How to find work you love”- klik!