Balance w Hadze czyli Business Women Congress 2016

Autor
Paulina Janiak
Opublikowano
08.04.2016
Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim:

Wpisuję w wyszukiwarkę „businesswomancongress” i …? Wyskakuje mi kilka stron poświęconych spotkaniom dla kobiet a na pierwszym miejscu chociażby ten z Warszawy organizowany 1.04.2016. Zaskoczona, dodaję „Haga” – jest ten, którego szukałam.

The Business Women Congress w Hadze

Kolejne spotkanie dla kobiet, kolejne miejsce, które organizuje event o tematyce rozwojowej. „Czy nie za dużo tego? Co nowego można w tym obszarze wymyślić?” – takie oto myśli pojawiły się w mojej głowie w chwili kiedy dowiedziałam się o tym wydarzeniu.

Tak czy inaczej, będąc kobietą lubiącą rozwój i sama robiąc wiele w tym temacie, postanowiłam pojechać do Hagi, aby przekonać się na własne oczy co tam się zadzieje. Czy coś mnie zaskoczy? Postanowiłyśmy pojechać obie, ja i moja wspólniczka Karolina Andrian.

Pierwsze pozytywne zaskoczenie miałam już w chwili gdy przeczytałam, że tematyka tej edycji dotyczy balansu.

Skoro nasza firma zajmuje się równowagą, to nie może być nic lepszego jak znaleźć się w miejscu gdzie zadzieje się dużo w tym obszarze.

Nie myliłam się. Zadziało się dużo. Balance jednak dotyczył równowagi jaką kobiety mogą odnaleźć będąc w Holandii.  Rozpoczynając nowe życie w kraju, który jest dla nich obcy.  Oswajając lęki jakie mogą pojawić się, gdy już postawią stopę w kraju tulipanów i wiatraków.

Brzmi pięknie, wydaje się łatwe ale rzeczywistość wielokrotnie może nas zaskoczyć, gdy zaczynamy poznawać realia kraju, który niby tak tolerancyjny i otwarty na innych, ale jednak w sporej części ksenofobiczny. Tak czy inaczej inny – a lęk przed nowym i przed zmianą jest nieodłączną emocją jaka towarzyszy osobom zmieniającym miejsce zamieszkania.

BWC został stworzony z myślą o kobietach ze Wschodniej Europy – w tym Polkach, które z sukcesem i efektami układają sobie życie w Holandii. Inicjatorką jest Katarzyna Nowak, która sama od wielu lat mieszka w Holandii i z powodzeniem rozwija swoją karierę w firmie zdominowanej przez mężczyzn.

COngress

Podczas Kongresu, foto: Daniel Kempisty

Kto uszył Katarzynie sukienkę

Chcemy pokazać, że kobiety ze wschodniej Europy są zdecydowanie bardziej ambitne niż ludzie sobie wyobrażają, niż ukazuje to tradycyjne stereotypowe myślenie o nich  – mówi Katarzyna. Są to kobiety, które znają języki, chcą się rozwijać i nie pracują na taśmie. Trafiają się również takie, które szukają tutaj inspiracji do rozwoju, a nie chcą zbierać pieczarki.

W zeszłym roku trafiła do nas dziewczyna, która chciała szyć stroje dla kobiet. Powiedziałam jej, że jeżeli jej się uda to ja założę jej sukienkę na kolejny Business Woman Congress i oto właśnie jedną z jej sukienek mam na sobie. Dyrektor Banku już wie jak sobie tutaj poradzić, a taka młoda dziewczyna nie wie od czego zacząć, od czego się „odbić”. Tutaj, na Congresie, może to się zadziać. Tutaj może spotkać osoby, które ją zainspirują i popchną do działania. Podpowiedzą od czego zacząć.

kasia nowak

Katarzyna Nowak, pomysłodawczyni Kongresu, foto: Daniel Kempisty

Z wiadomych przyczyn dopytałam Kasię czego dotyczy balance, który jest tematyką tej edycji. Jako Femmeritum wychodzimy z założenia, że pracodawca powinien dbać o swoich pracowników poprzez dbanie o ich równowagę, że w ten sposób zapewni sobie produktywnego i zaangażowanego pracownika. Dowiedziałam się, że balance, o którym mowa to jest rodzina. Zaczyna się jak u nas :). Jednak to, co ważne – organizatorki patrzą na niego trochę z innego punktu widzenia – równie ważnego.

Równowaga dla organizatorek to pokazanie, że zadbanie o ten obszar (równowaga pomiędzy rodziną a pracą na rynku holenderskim) to ważny punkt wyjścia do budowania swojej pozycji na rynku pracy. Do budowania swojej kariery a także do tego aby znaleźć czas na rozwój zawodowy i osobisty. Tylko w sytuacji tego balansu mamy czysty umysł do zajęcia się tym tematem.

Będąc w Holandii musimy tak naprawdę poświęcić dwa razy więcej czasu na powyższe aspekty.

Zgodnie z założeniami organizatorek balance to również wewnętrzna równowaga – wewnętrzny spokój, który może pozwolić na skoncentrowane się na sobie w chwili poszukiwania swojego miejsca w nowym punkcie na mapie naszego świata.

paula i karolina

Był też czas na prywatne rozmowy :), foto: Daniel Kempisty

Kobiece ABC

Congress oparty został na trzech ważnych elementach stanowiących filary (ABC) rozwoju osobistego kobiet.

A – Ambicje – które my Polki mamy we krwi. W momencie zakładania rodziny usypiamy je na chwilę, aby zająć się domem. Jednak one niecierpliwie tkwią w nas i zbyt długo niezaspokojone ujawniają się w poczuciu niespełnienia i ostatecznie niezadowolenia z siebie. Dlatego do głosu dochodzi potrzeba zadbania o ….

B – Balance – to moment poszukiwania wsparcia w postaci networkingów, stymulatorów, osób i sytuacji, które popchną nas do przodu. Gdy już je odnajdziemy nadchodzi czas na …

C – Career – tutaj jest czas dla siebie. Czas na rozwój. Mój czas.

Z tego powodu Katarzyna wraz z córką Marysią organizują co roku Congress  – tutaj dostajesz zastrzyk do działania. Wychodzisz z poczuciem wspólnoty i z „powerem” do akcji.

Nowa myśl jaka pojawiła się w mojej głowie – czy holenderskie kobiety tego również potrzebują? Czy to jest takie nasze, polskie.

Okazuje się, że w holenderskich firmach nie ma programów WLB na wzór tych jakie spotykamy i obserwujemy w organizacjach, z którymi współpracujemy w Polsce.

Podobno Holenderki rodzą się już w balansie. Wychowywane w wysokim poczuciu własnej wartości a także z umiejętnościami takimi jak asertywność i  wyrażanie własnego zdania. Same potrafią zadbać o swoją równowagę.

To niezwykłe wydarzenie opuściłam z tkwiącym do dziś w mojej głowie – zdaniem, które wypowiedziała Renata Mrazova – Global Head of HR of NN Group w Hadze.– „Nie ma czegoś takiego jak Work Life Balance w firmach. O równowagę trzeba zadbać samemu – nikt tego nie zrobi za nas”. Po to właśnie jest Congress.

Femmeritum i Kasia Nowak, foto z lewej: Daniel Kempisty

Femmeritum i Kasia Nowak, foto z lewej: Daniel Kempisty

Muszę przyznać, że coś w tym jest. Mimo wszystko jako Femmeritum wciąż dążymy do zaszczepienia w kulturach organizacji myślenia, że pracodawca może swoim pracownikom to ułatwić. Jak dotąd udaje nam się to z dużym powodzeniem.